czwartek, 24 marca 2016

Jak przygotować się do rozmowy o pracę??



Jakiś czas temu udzieliłem wam wskazówek, co zrobić żeby osiągnąć wymarzony sukces, jednakże niekażdy widzi siebie, jako samodzielnego przedsiębiorcę, czasem chcemy wspinać się po drabinie kariery w np. jakiejś dużej znaczącej firmie. 
Tylko pojawia się jedno pytanie. Jak się do tej firmy dostać? 
Cv i wykształcenie to nie wszystko. 
W dzisiejszym poście pokażę wam, jak najlepiej przygotować się do rozmowy o pracę a także jak zachowywać się podczas samej rozmowy. W kolejnej serii postów dowiecie się też jak napisać dobry list motywacyjny oraz Cv.

1. Jeśli zostałeś już zaproszony na rozmowę o pracę to przede wszystkim->

zrób pożądny research na temat miejsca w którym chciałbyś pracować, nieważne jest to,
że jest to twoja profesja i wiesz o niej wszystko, pracodawca często ma to kolokwialnie mówiąc gdzieś, musisz być na bierząco z aktualnymi sprawami firmy, musisz znać jej cele i misję. W tym celu najlepiej wykorzystać wszystkie dostępne nam media takie jak:

* Fanpage firmy do której aplikujemy
* Profil w serwisie Goldenline 
* Strona internetowa organizacji 
* Informacje na temat firmy rozprzestrzenione w sieci 
!*  Często po telefonie z zaproszeniem na rozmowę, dowiadujemy się kto będzie ją przeprowadzał, aby dodać sobie pewności siebie i wiedzieć czego można się spodziewać warto poszukać informacji również o tej osobie. 

2. Przygotuj się na ciężkie pytania związane z twoją profesją, lub z twoją osobowością, poniżej przedstawiam wam kilka z nich :) 

-> Opowiedz, jak udało ci się rozwiązać ostatnio konflikt w twoim zespole?
-> Podaj przykład, kiedy udało Ci się rozwiązać problem w nieszablonowy sposób? 
-> Jaka jest twoja największa wada?
( tutaj najlepiej wyolbrzymić cenną dla organizacji zaletę np. punktualność i podać ją za wadę. Pracodawca da się podejść :P)
-> Dlaczego powinieneś pracować w naszej firmie? 
( Nie, nie czeka na odpowiedź, że szukamy czegokolwiek bo nie ma co włożyć do gara, każdy rekruter chce usłyszeć dlaczego, to właśnie ty będziesz idealną i oryginalną, oraz cenną częścią tej organizacji. Najlepiej pokazać, że identyfikujesz się z jej misją lub celam a najlepiej jedno i drugie)
-> Jakie jest twoje hobby? 
( Po raz kolejny pytanie podchwytliwe! Poza tym, że rekruter chce się dowiedzieć czegoś o nas, to chciałby też usłyszeć, że interesujesz się również czymś co jest pokrewne z misją firmy. Np jeśli aplikujemy do firmy związanej z odzieżą jako hobby można podać historię mody.)

3. Ubranie!

Nie na każdą rozmowę o pracę powinniśmy iść wystrojeni jak na maturę, ubranie również trzeba dobrać do wizerunku firmy.

Np. Na rozmowę w poważnej korporacji mężczyźni powinni ubrać garnitur, jednakże nigdy czarny, kolor ten jest zarezerwowany dla wyjść wieczorowych, najlepszy będzie kolor granatowy, ponieważ mówi o inteligencji. ( Post o znaczeniu kolorów w biznesie też dla was przygotuję)

Kobiety zaś powinny założyć spódnicę ołówkową, długość do kolana jest odpowiednia, lub spodnie. Nie mogą być to jeansy, najlepiej spodnie ''garniturowe'' o długości 7/8 do tego szpilki na nie najwyższym obcasie, za wysokość odpowiadającą najlepiej przyjmuje się ok 7-8 cm, bluzka koszulowa lub koszula będą świetnie pasowały jednakże kolor musi być inny niż biały, nie idziemy na egzamin. W firmach finansowych i dużych korporacjach najlepiej sprawdzi się granat i błękit.
Warto pamiętać o żakiecie. ROZMOWA= STRES= POT= BRAK PROFESJONALIZMU, w marynarce nikt tego nie zobaczy.

Na rozmowę w firmach związanych z modą warto pamiętać, żeby ubrać się zgodnie z obowiązującymi trendami.  ZAPOMINAMY O CZERNI. Najlepiej pozostać przy kolorach pastelowych lub ubrać się w kolorach organizacji, np. firma Minty Dot preferuje kolor mięty oraz pudrowy róż, fajnie wykorzystać te kolory oczywiście z umiarem.


4. Makijaż 

Kochane Panie, na rozmowie o pracę powinnyście wyglądać schludnie i czysto, więc najlepszym wyborem będzie make-up no make-up, czyli jak najbardziej naturalnie, chyba że aplikujecie na stanowisko wizażystki. Jeśli nie, warto też zostawić czerwoną szminkę w domu, lepsze będą odcienie nude.

5. Mowa ciała! 

Witaj się pewnie!

Kandydat do pracy jest oceniany już od chwili wejścia do firmy. Do pomieszczenia, w którym odbędzie się rozmowa, wejdź zdecydowanym krokiem i przywitaj się pewnym uściskiem dłoni. To pierwszy i jedyny kontakt fizyczny między kandydatem a osobami, które prowadzą rozmowę rekrutacyjną. Ponieważ ma miejsce na samym początku spotkania, w dużej mierze decyduje o pierwszym wrażeniu.

Pamiętaj:
   Uścisk dłoni powinien być pewny, silny i ciepły.
   Rozetrzyj zimne dłonie, a jeśli są spocone – dyskretnie wytrzyj je przed spotkaniem.

Plecy prosto!

Nawet jeśli pozostajesz w bezruchu, twoja postawa niesie ze sobą konkretną wiadomość. Zbyt sztywna i zamknięta spowoduje, że tak właśnie zostaniesz odebrany. Jak tego uniknąć?
   Przyjmij zrelaksowaną pozycję – proste plecy, naturalnie ułożone ręce i nogi, spokojny i opanowany oddech. Nie przesadzaj jednak z drugą stronę – nieeleganckie rozparcie się na krześle nie wywoła pozytywnego wrażenia.
   Nie siadaj na brzegu krzesła, ponieważ sygnalizuje to niepewność.
   Ciągłe zmiany postawy, a do tego naprzemienne krzyżowanie, prostowanie czy przekładanie nóg mogą świadczyć o nerwowości i niepewności. Dlatego też przez całą rozmowę trzymaj nogi w tej samej pozycji.
   Postaraj się usiąść w komfortowej dla obu stron odległości. Umożliwi to prowadzenie merytorycznej dyskusji oraz wyeliminuje napięcie związane z nadmierną bliskością dwóch obcych sobie osób.

Ręce i gestykulacja

Co zrobić z rękami podczas rozmowy kwalifikacyjnej – czy trzymać je cały czas w jednym miejscu, czy gestykulować? Nie jest wskazana ani nadmierna, ani zbyt oszczędna gestykulacja.Lepiej unikać gestu zamknięcia, czyli nie splataj rąk na piersiach. Zabawa włosami lub długopisem jest odbierana jako nadmierna nerwowość, brak odporności na stres oraz niepewność. Jeśli odczuwasz dyskomfort i nie wiesz, co zrobić z rękami, trzymaj je w jednym miejscu, np. na udach lub oparciach krzesła. Z tej pozycji łatwo możesz wspierać swoje słowa dodatkowymi, niewymuszonymi gestami dłoni. Uwaga, dotykanie ust, przykrywanie ich dłonią lub pocieranie nosa to dla niektórych sygnały wskazujące na to, że możesz mijać się z prawdą.

Kontakt wzrokowy

Naturalny kontakt wzrokowy sygnalizuje otwartość i uczciwość, a jego brak oznacza zdenerwowanie oraz sprawia wrażenie, że chcesz coś ukryć.
– Często kandydaci, zwłaszcza ci, którzy boją się lub zmyślają, nie nawiązują kontaktu wzrokowego, przez co rozmowa w ogóle się nie klei – mówi Sylwia Madej. Wpatrywanie się w jeden punkt i niezwracanie uwagi na rozmówcę interpretowane jest jako brak pewności siebie, nieśmiałość lub zawstydzenie. Jednak nie wpatruj się w rekrutera przez cały czas, bo to powoduje lęk i dyskomfort psychiczny oraz wzmacnia napięcie. Spojrzenie powinno trwać kilka sekund, być naturalne i niewymuszone.

Sposób mówienia

Przeciętne tempo mowy człowieka to 120-180 słów na minutę. Badania pokazują, że osoba, która mówi szybciej, jest uznawana za bardziej kompetentną. Zdaniem prof. Dariusza Dolińskiego szybsze tempo mówienia powoduje, że nie od razu zwracamy uwagę na niedomówienia czy niezgodności. Trudniej też jest nam znaleźć wtedy odpowiednie argumenty.
Z kolei wolny sposób mówienia sprawia wrażenie, że rozmówca dopiero formułuje myśli, nie jest pewien tego, co mówi, a być może czeka na reakcję drugiej strony. Osoby, które mówią wolniej, mogą zostać uznane za flegmatyczne, ale jednocześnie są postrzegane jako spokojne i wyważone. W odbiorze sposobu mówienia liczy się to, jak komunikuje się nasz rozmówca – ci którzy mówią wolniej, preferują osoby o podobnym tempie mówienia. Podczas rozmowy rekrutacyjnej ważna jest umiejętność zapanowania nad swoim głosem na tyle, by nie mówić zbyt cicho ani zbyt głośno.

Na koniec najczęściej popełniane błędy podczas rozmowy rekrutacyjnej:
   brak kontaktu wzrokowego z rozmówcą;
   nieformalny, mało elegancki sposób siedzenia;
   drobne, ale rozpraszające gesty, np. zabawa włosami lub długopisem;
   brak jakiejkolwiek gestykulacji, niezwykle sztywna postawa.


Pracodawca, musi również czuć, że was lubi. Warto pamiętać o uśmiechu i pogodnym usposobieniu 
:)

Jeśli zastosujecie moje wskazówki, każda praca będzie wasza ! :)

Wklejam kilka inspiracji, dotyczących ubioru jak i makijażu :)















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz