środa, 18 października 2017

Zdrowa skóra to nasze najpiękniejsze ubranie







 Skóra jest najcięższym organem ludzkiego ciała, waży ok 3 kg. Ogólna  powierzchnia jaką stanowi to od 1,5 do 2 m2. Jej grubość wynosi 1,5-5 mm w zależności od miejsca jakie pokrywa, najcieńsza jest na powiekach zaś najgrubsza na piętach.

Nasza skóra nie jest tylko powłoką dla ciała, ale bardzo skomplikowanym narządem odpowiedzialnym za szereg funkcji:


  • Ochronna- przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czynnikami chemicznymi, biologicznymi i termicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi

  • Percepcyjna- odczuwanie bólu, dotyku i ciepła

  • Resorpcyjna- wchłanianie substancji

  • Termoregulacyjna – zapobieganie  przed przegrzaniem

  • Wydalnicza- przyczynia się do wymiany gazowej i wspomaga funkcję nerek


Skóra zapewnia również niezmienne warunki środowiska wewnętrznego organizmu               (homeostaza) oraz bierze udział w przemianie materii.

Na stan naszej skóry ma wpływ wiele czynników : cechy dziedziczne, wiek, klimat, praca jaką wykonujemy, sposób odżywiania, stres, nasłonecznienie oraz sposoby jej pielęgnacji. Aby jak najlepiej wspomóc naszą skórę by cieszyła nas długo pięknym i zdrowym wyglądem warto najpierw dobrze ją poznać. Zacznijmy więc od podstaw.

Budowa skóry

Skóra składa się z trzech warstw : naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.

                                        źródło: J. Dylewska- Grzelakowska, , "Kosmetyka stosowana", WSiP 1999

Naskórek to warstwa, która bezpośrednio odgradza nasz organizm od czynników zewnętrznych. W jego skład wchodzi pięć warstw – podstawna( rozrodcza), kolczysta, ziarnista, jasna i rogowa, które są ułożone kolejno od dołu ku górze.  Warstwa jasna występuje tylko w miejscach gdzie skóra jest nieco grubsza jak pięty czy wewnętrzna część dłoni.

W naskórku zachodzi proces odnowy komórkowej trwający około 26- 28 dni, wraz z wiekiem proces ten się wydłuża. W najgłębszej warstwie trwa nieustanny podział co prowadzi do powstawania nowych komórek. Przesuwają się one kolejno przez warstwy ku górze ulegając rogowaceniu , gdy dotrą do powierzchni skóry zamieniają się w mikroskopijne łuski, które odpadają. Proces ten zapewnia ciągła odnowę skóry.

Duże znaczenie dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia ma płaszcz lipidowy znajdujący się na powierzchni warstwy rogowej. W jego skład wchodzą m.in. łój, kwasy tłuszczowe oraz lipidy z komórek naskórka. 
W naskórku znajduje się barwnik – melanina, która nadaje naszej skórze i włosom kolor.
Zadaniem naskórka jest ochrona skóry właściwej.

Skóra właściwa  to środkowa warstwa ściśle powiązana z tkanką podskórna. W jej skład głównie wchodzi tkanka tłuszczowa i łączna. Znajdują się w niej receptory, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe oraz gruczoły( np. potowe). Wyróżniamy w niej dwie warstwy- brodawkową oraz siateczkową.
W skórze właściwej znajdują się trzy rodzaje włókien – kolagenowe, sprężyste i retikulinowe.  
 Wraz z wiekiem  synteza kolagenu ulega zmniejszeniu i zanika powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Włókna sprężyste ulegają zwyrodnieniu i zbijają się w masę z włóknami kolagenowymi. W następstwie tego w tkance łącznej zaczynają pojawiać się zmarszczki oraz bruzdy. Skóra staje się mniej elastyczna, ale bardziej wrażliwa.

Tkanka podskórna zbudowana jest z tkanki łącznej i zawiera komórki tłuszczowe. Ilość tych komórek uwarunkowana jest sposobem odżywiania, płcią oraz umiejscowieniem na ciele. W tkance podskórnej znajdują się  dolne odcinki korzeni włosów, części wydzielnicze gruczołów potowych, zakończenia nerwowe oraz naczynia krwionośne. Jej zadaniem jest ochrona organizmu przed nagłymi zmianami temperatur.

Cera

Skórę na naszej twarzy nazywamy cerą. Wyróżnia się kilka typów cery np. tłusta, wrażliwa czy trądzikowa. Każda z nich potrzebuje innej pielęgnacji i odpowiednio dobranych do niej kosmetyków. W następnych artykułach omówione zostaną poszczególne typy cery wraz z poradami jak najlepiej się o nią zatroszczyć.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz