piątek, 12 maja 2017

Filtry w kremach co? jak? gdzie?

Źródło : www.pixabay.com

Wielkimi krokami zbliża się lato czyli czas, kiedy wracamy z wakacji z cudowną opalenizną. 
Czy wiesz jednak, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe? 



Wielkimi krokami zbliża się lato czyli czas, kiedy wracamy z wakacji z cudowną opalenizną. 
Czy wiesz jednak, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe? Oprócz przykrych pamiątek w postaci przebarwień i poparzeń, 

uważane jest także za najistotniejszy czynnik odpowiedzialny za rozwój czerniaka? Na czerniaka co roku umiera ok. 100 000 ludzi na całym świecie*


Jednak to, że słońce źle wpływa na skórę i zdrowie nie znaczy, że mamy się przed nim  totalnie ukrywać :) Wystarczy, że będziesz używać odpowiednich kremów z filtrem. 



Bezpośrednio na naszą skórę mają wpływ dwa rodzaje promieniowania: 

UVA i UVB 

UVB: bezpośrednio przyczynia się do powstania poparzenia posłonecznego, które może zostawić przebarwienia i blizny. Informację o tym, że krem zawiera preparaty chroniące przed UVA znajdziesz na opakowaniu pod hasłem: PPD lub IPD. Stopień ochrony przed promieniami UVA trudno zmierzyć, więc nie ma ujednoliconej skali wartości. W dobrych preparatach rośnie on proporcjonalnie do wysokości filtra UVB.

UVA: przyczynia się do fotostarzenia skóry. Jeśli produkt chroni przed tym promieniowaniem na opakowaniu pojawi się informacja o SPF oraz liczba oznaczająca wysokość filtra. Zgodnie z regulacją europejską rośnie od  2 do 50+ .

W kremach można spotkać dwa rodzaje filtrów. Pierwszy to filtry chemiczne, np. oxybenzon i mexoryl. Pochłaniają one promieniowanie słoneczne, jednak czasami mogą powodować podrażnienia. Dlatego do skór wrażliwych i dla dzieci należy wybrać drugi rodzaj, czyli tzw. filtry mineralne, np. dwutlenek cynku czy dwutlenek tytanu. Mają one zdolność odbijania i rozpraszania promieni. Zawierające je kremy są zwykle gęstsze. Informację o tym, w jakiego rodzaju filtr zaopatrzony jest preparat, znajdziemy na większości opakowań.


Jaki dobrać filtr UV determinuje tak zwana skala Fitzpatricka, podzielona w naszym klimacie na 4 fototypy:


  •  Osoby z jasną cerą, dużą ilością piegów i z dużą tendencją do poparzeń, u których opalenizna prawie nigdy nie jest widoczna oraz posiadających włosy blond lub rude. Minimalny filtr to SPF 20. 
  • Osoby z jasną cerą oraz małą ilością piegów, z tendencją do poparzeń i słabą skłonnością do opalenizny. Zazwyczaj mają włosy w odcieniu blondu. Minimalny filtr to SPF 15.
  • Osoby  z ciemną karnacją, włosami brązowymi i skórą dość oporną na poparzenia. Zaleca się filtr SPF 12-15.
  • Osoby z bardzo ciemną karnacją, brak piegów, dość dobrze opalające się. Włosy czarne lub brązowe. Zaleca się filtr SPF  6-10

Krem z filtrem trzeba nałożyć 20 minut przed wyjściem na słońce, a następnie czynność tą należy powtarzać  co 2–3 godziny i za każdym razem po wyjściu z wody (nawet jeśli krem jest wodoodporny).

http://www.e-zikoapteka.pl/dermedic-sunbrella-spf-15-mleczko-ochronne-200-g.1.1492080607.jpg


http://www.ros.net.pl/GalleryImages/product_photos/360_350/87028_260683_360_350_25979.png


http://www.ros.net.pl/GalleryImages/product_photos/360_350/21839_65614_360_350_9185.png

http://www.ros.net.pl/GalleryImages/product_photos/360_350/21954_135560_360_350_2718.png

http://www.e-zikoapteka.pl/avene-hydrance-optimale-legere-spf-20-40ml.1.jpg

W kolejnym artykule opowiem Wam o sun blockerach, kiedy i w jakich przypadkach ich używać :)




*Źródło:  http://onkologia.org.pl/czerniak-skory-c43/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz