piątek, 7 kwietnia 2017

Jaką pielęgnację dobrać do twoich włosów??





W poprzednim artykule mieliście okazję dowiedzieć się, 
do którego typu należą wasze włosy!
Tylko, co wam po suchej wiedzy skoro dalej nie wiecie co z nimi zrobić?
W odpowiedzi na to pytanie powstał dzisiejszy post, dowiecie się jak zadbać o wasze włosy by były zdrowe, mocne i lśniące! 




1. Włosy suche
2. Włosy normalne
3. Włosy przetłuszczające się
4. Włosy farbowane


1. Pielęgnacja włosów suchych 

A) Mycie - powinno być bardzo delikatne, zarówno jeśli chodzi o dobór produktów (wybieramy szampony z łagodnymi detergentami, a przy kręconych włosach możemy spróbować mycia odżywką), jak i o samo wykonanie zabiegu. Nie należy włosów trzeć, szarpać ani zbyt intensywnie masować.
B) Pielęgnacja- Bogate, emolientowe maski, nakładane nawet po każdym myciu, to coś, co odpowiada potrzebom tego typu włosów.  
Olejowanie — najlepiej na mokro, z odżywką, w formie serum lub na mgiełkę, a także to po myciu, ale w minimalnej ilości również sprzymierzeniec w walce z suchymi włosami 
Jeśli chodzi o nawilżenie, to wszelkie humektanty 
(aloes, miód, gliceryna, mleczko pszczele itp. ) warto dodawać do produktów, które z włosów zmywamy, bo w tych bez spłukiwania będą je niestety dodatkowo puszyć. Przy włosach suchych nie trzeba się obawiać obciążenia ani nadmiernego wygładzenia włosów, więc ich pielęgnacja może, a nawet powinna być o wiele bogatsza od standardowej.

C) Płukanki- Płukanki pomagają domknąć łuskę włosa, przez co włosy dłużej zachowują nawilżenie, stają się bardziej błyszczące i gładki. 
Najlepiej sprawdzają się tu tzw. płukanki zakwaszające. Kwaśne pH sprzyja domykaniu łusek i dodatkowo w przypadku włosów farbowanych przedłuża trwałość koloru.
 Do wykonania płukanek możemy użyć octu, soku z cytryny lub innych cytrusów albo herbatki z hibiskusa, a dokładne proporcje znajdziecie w ostatnim rozdziale książki, w podrozdziale dotyczącym płukanek. 
Dobrze sprawdza się też płukanie włosów zimną wodą.
Oczywiście robimy to na samym końcu, już po nałożeniu na włosy odżywki czy maski, i nigdy nie polewamy zimną wodą głowy, a jedynie same włosy. Właściciele suchych włosów powinni za to bardzo uważać na płukanki ziołowe, bo większość z nich niestety może ich włosy dodatkowo wysuszyć. Wyjątkami są siemię lniane, lipa, lukrecja i prawoślaz, które mają działanie nawilżające, więc świetnie sprawdzą się właśnie przy suchych włosach.






2. Pielęgnacja włosów normalnych

Nie były nigdy farbowane, rozjaśniane, poddawane zabiegowi trwałej ondulacji ani chemicznego prostowania. Mają swój naturalny połysk, są miękkie i sprężyste. Jeśli posiadasz ten rodzaj włosów, nie masz problemów z ich przetłuszczaniem, łamliwością ani łupieżem powinnaś pamiętać, że:

  • nie potrzebują one specjalnych kuracji; wystarczy, że będziesz używać 2 razy w tygodniu delikatne odżywki z witaminami do włosów normalnych;
  • trzeba dobrać odpowiedni szampon, dzięki któremu zachowają one swój blask i elastyczność oraz będą odpowiednio nawilżone (szampony do Twojego rodzaju włosów oznaczone są jako szampony do włosów normalnych),
  • należy podcinać końcówki przynajmniej co 2-3 miesiące,
  • źle działa na nie często używana prostownica, suszarka i lokówka,
  • wysuszają je niektóre kosmetyki typu pianki, żele, lakiery, dlatego staraj się ich unikać,
  • duży wpływ na wygląd i stan włosów ma odpowiednie odżywianie, dlatego zwracaj uwagę na to, co jesz; staraj się, żeby w Twoim jadłospisie nie zabrakło: mięsa, ryb, zbóż, orzechów i warzyw.

3. Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

A) Mycie- szampony o lejącej konsystencji, przezroczyste zawierają mniej obciążających włosy składników. Również szampony zawierające ekstrakty i wyciągi ziołowe: pokrzywę, czarną rzepę, szałwię, zieloną herbatę, owoce cytrusowe tj. cytryna, limonka, grejpfrut (Fitomed, Pollena-Ewa, Barwa Ziołowa, Farmona -szampony tych firm mają bardzo dobre opinie i są polecane przy pielęgnacji włosów skłonnych do łojotoku).


B) Pielęgnacja- Maski możemy nakładać przed myciem
Pozostawiać je na ok. godzinę (wtedy wszystkie składniki mają czas wniknąć we włosy) a następnie umyć normalnie włosy. Sama kiedyś bardzo często stosowałam ten sposób i włosy na pewno nie były obciążone, a były odżywione. Nakładając odżywki pamiętajmy by robić to jedynie na włosach „od ucha w dół” czyli jedynie na długości, a nigdy przy skórze głowy. Jeżeli i to nie pomoże – nakładajmy je jedynie na końce włosów (tam gdzie zazwyczaj są najbardziej przesuszone).

Dlaczego warto walczyć z nadmiernym przetłuszczaniem? Przede wszystkim dlatego, 
że może ono powodować nadmierne wypadanie włosów, codzienne mycie może być uciążliwe, a także dlatego, że częste traktowanie włosów detergentami (nawet najłagodniejszymi) nie wpływa na nie pozytywnie. 
Co zatem możemy zrobić? Możemy spróbować np. glinki nakładanej na skórę głowy po umyciu i wysuszeniu włosów. Możemy również przetestować suche szampony, które pozwolą nam przesunąć mycie nawet o 1 dzień. Skuteczna może być również woda brzozowa wcierana codziennie w skórę głowy (ale nie polecam osobom o wrażliwych skalpach – alkohol może mocno wysuszać i podrażniać). 
Dobrze jest też unikać wysokiej temperatury (suszarka, sauna, gorące kąpiele, nie przewiewne nakrycia głowy, ogrzewanie), która dodatkowo przyspiesza wydzielanie łoju. Pozostaje jeszcze kwestia kontrowersyjnego ‘przetrzymania’ włosów. Są osoby, którym taki zabieg rzeczywiście pomógł i włosy przestały się nadmiernie przetłuszczać. 
Niestety w wielu przypadkach zamiast spowolnionego wydzielania sebum uzyskujemy jedynie nadmierne wypadanie włosów, a problem przetłuszczania pozostaje.


4. Włosy farbowane

Szampon do włosów farbowanych – żeby farbowane włosy nie straciły szybko koloru, używaj specjalnych kosmetyków do ich pielęgnacji. Nie myj włosów częściej niż raz dziennie, z czasem postaraj się myć je co drugi dzień. Spłukując szampon, nie odkręcaj mocnego strumienia wody i nie stój bezpośrednio pod prysznicem.


Odżywka do włosów farbowanych – farbowanie włosów wysusza je na odcinku od ucha do końcówki. Dlatego w tym miejscu zadbaj o szczególne nawilżenie. Używaj specjalnej odżywki do włosów farbowanych. Preparat rozprowadź na włosach i spłucz dopiero po kilku minutach. Latem włosy są narażone na działanie promieni UV, dlatego stosuj odżywkę z filtrem.


Maseczka na włosy – jak dbać o włosy, by były mocne i zachowały kolor? Raz w tygodniu nakładaj na włosy regeneracyjną maseczkę. W przeciwieństwie do odżywek, ich działanie jest intensywniejsze. Poszczególne składniki maski wnikają głęboko w strukturę włosa i maskują jego uszkodzenia. Maski przeważnie zawierają glicerynę, witaminę E, panthenol oraz rozmaite hydrolizaty protein. Jeżeli masz cienkie włosy, maseczkę nałóż na odcinek ucho – końcówki. Przy włosach grubych możesz nałożyć maseczkę na całą długość.


Jeśli twoje włosy są już wykończone stałym rozjaśnianiem/farbowaniem i zauważasz,
 że zaczynają być przesuszone, możesz zastosować też pielęgnację domową OLAPLEX





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz