piątek, 13 stycznia 2017

Jak odbudować włosy po zimie?




Zima to bardzo ciężki czas dla naszych włosów...

Elektryzują się, łamią, są suche, wypadają....

Dziś mam dla was kilka przepisów na domowe maski do włosów, oraz ciekawostki, które pomogą wam postawić wasze włosy na nogi, tak aby były waszą najpiękniejszą wizytówką :)






  Maseczka nawilżająco - odżywcza 


Składniki:

         1. Jedno dojrzałe obrane awokado,

        2.  przezroczysta folia spożywcza,

         3. ręcznik.

Sposób przygotowania: oddziel owoc od pestki i rozgnieć widelcem lub rozdrobnij malakserem. Nałóż papkę na głowę i wmasuj ją w skórę oraz włosy. Przykryj głowę folią i ręcznikiem. Po 40 minutach spłucz włosy bardzo dokładnie i umyj je szamponem.







 Maseczka regenerująca włosy


Składniki:

        1.  2 żółtka,

        2.  2 łyżki oliwy z oliwek lub 1 buteleczka olejku rycynowego,

        3. Sok z połówki cytryny,

       4.  Przezroczysta folia spożywcza,
         ręcznik.


Sposób przygotowania: jeśli masz długie włosy, użyj podwójnej ilości składników, poza cytryną. Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż je na suche rozczesane włosy, a następnie przykryj folią spożywczą i ręcznikiem lub po prostu załóż wełnianą czapkę. Maskę pozostaw na włosach na około pół godziny, ale jeśli masz możliwość, pozwól składnikom zadziałać przez kilka godzin, a następnie spłucz włosy ciepłą wodą i umyj zwykłym szamponem.




Maseczka wzmacniająca włosy

Składniki:

        1. Pół opakowania drożdży piekarskich,

        2.  2 łyżki mleka,

        3. przezroczysta folia spożywcza,

        4.  ręcznik.

Sposób przygotowania: drożdże i mleko podgrzej w małym garnku na wolnym gazie, aż do powstania gęstej papki. Nałóż maskę na suche niemyte włosy i wmasuj ją skalp oraz włosy. Przykryj włosy folią i ręcznikiem. Dla wzmocnienia działania maski, możesz na czas trzymania jej na włosach wejść do gorącej kąpieli – nie używaj wówczas folii ani ręcznika.





Płukanka do włosów blond


Składniki:

         1. 3 torebeczki rumianku ekspresowego,

         2. szare mydło (np. Biały Jeleń – może być w płynie).

Sposób przygotowania: zaparz rumianek w 250 ml wody i pozostaw go pod przykryciem przez około 8 minut. Wymieszaj z litrem ostudzonej, przegotowanej wody i wypłucz umyte wcześniej szarym mydłem włosy. Płukanka podkreśli blond refleksy i nawilży włosy.


Płukanka do włosów ciemnych.


Składniki:

         1. dwie łyżki cynamonu,

         2. kilka goździków,

          3. szczypta majeranku,

          4. 1 litr wody.


Sposób przygotowania: składniki wrzuć do wrzącej wody i gotuj przez około 15 minut. Uzyskany wywar wymieszaj z wodą np. w baniaku lub misce. Następnie wypłucz włosy po umyciu ulubionym szamponem.




Olejowanie włosów - jaki olej wybrać?




Aby dobrać odpowiedni olej, musimy wiedzieć, jakiego rodzaju włosów jesteśmy posiadaczkami.
Włosy dzielimy na te o wysokiej porowatości, o niskiej porowatości i pośrednie.

Na czym polega różnica? 

Każdy włos pokryty jest łuskami, a to, jak mocno odchylone są one od trzonu włosa, decyduje o tym, do której z grup zaliczymy nasze włosy.


         Jeśli łuski są mocno odchylone od płaszczyzny włosa, a między nimi można pod mikroskopem zaobserwować duże przerwy, to mamy do czynienia z włosami o wysokiej porowatości.


         W przypadku tego typu włosów polecane są oleje z wiesiołka, z orzechów włoskich, z pachnotki, z pestek dyni, z nasion truskawki, z kukurydzy, z dzikiej róży, z ogórecznika, z pestek winogron, z pestek arbuza, lniany, słonecznikowy, sojowy, sojowy i konopny.


         Włosy o niskiej porowatości mają łuski ściśle przylegające do ścianek włosów. 

        Takie włosy są lśniące, proste i trudniej wnikają w nie składniki odżywcze oraz woda. 

        W wypadku olejowania włosów o takiej budowie dobrze sprawdzą się oleje takie jak palmowy i kokosowy, masło shea, masło kakaowe, masło mango, cupuacu, babassu i rycynowy.

         Do włosów średnioporowych, o własnościach pośrednich, najczęściej rekomendowane są oleje takie jak macadamia, sezamowy, ze słodkich migdałów, z orzechów laskowych, z orzechów arachidowych, z pestek śliwki, ryżowy, arganowy, awokado, a także oliwa z oliwek.




Olejowanie włosów – włosy tłuste, zniszczone, z łupieżem


         Do olejowania włosów wyjątkowo suchych i zniszczonych zaleca się oleje: sezamowy, kokosowy, jojoba, migdałowy, arganowy i musztardowy (z kozieradki).

         Dla włosów ze skłonnością przetłuszczania najlepsze będą: olej jojoba, olej winogronowy, olej sezamowy i oliwa z oliwek.
         A jeśli masz problemy z łupieżem w walce z nim może ci pomóc olejek z drzewa herbacianego.

Wybierając odpowiedni dla siebie olej pamiętajmy, że większość Polek to posiadaczki włosów, w przypadku których nie sprawdzają się najpopularniejsze oleje, takie jak na przykład kokosowy czy arganowy. Włosy typowo słowiańskie mają inną strukturę niż włosy południowe i arabskie, do których pielęgnacji oleje te nadają się znacznie lepiej.



Olejowanie włosów - jak to zrobić?


1.   Do jednego zabiegu olejowania włosów wystarczy mniej więcej jedna łyżka stołowa oleju. Olej można nałożyć na same włosy lub na włosy i skórę.


2.   Olej powinien pozostawać na włosach przez co najmniej godzinę, ale najlepsze efekty daje pozostawienie go na włosach na około 5-7 godzin, na przykład na noc. Olej, po upływie tego czasu, zmywamy szamponem.


3.   Olej możemy nakładać ręcznie. Z niewielką ilością oleju na dłoniach kilkakrotnie przeczesujemy włosy palcami.


4.   Do nakładania oleju możemy użyć atomizera. Olej nalewamy do pojemnika z wodą i spryskujemy nim włosy.


5.   Włosy możemy wypłukać w wodzie z rozpuszczonym w niej olejem, zabieg trwa wówczas kilka minut. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku włosów suchych, które po zabiegu będą znacznie lepiej nawilżone. W wodzie musimy też rozpuścić oleje o gęstej konsystencji, których nie da się rozprowadzić rękami.


6.   Olej można nakładać na włosy suche albo wilgotne po myciu. Można też tuż przed zabiegiem olejowania zwilżyć włosy w ciepłej wodzie. Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku włosów suchych.


7.   Przed zabiegiem włosy można spryskać mgiełką (np. z aloesem) - Olej można wymieszać z odżywką i taką mieszankę nanieść na włosy. Można też przed nałożeniem oleju rozprowadzić na nich odżywkę.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz